Türkiye Cumhuriyeti

Addis Ababa Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

E-pasaport Ve Pasaport İşlemleriniz , 11.05.2010

İçişleri ve Dışişleri Bakanlıkları tarafından yürütülen ortak çalışma sonucunda, biyometrik özelliklere sahip, makinede okunabilir e- Pasaportlar,  1 Haziran 2010 tarihinden itibaren kullanılmaya başlanacaktır.

Vatandaşlarımız e- Pasaport başvurularını, ülkemizde 81 il ve 110 ilçe Emniyet Müdürlüklerine, yurt dışında ise çevrimiçi konsolosluklarımıza yapabileceklerdir.

Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesi çevrimiçi olmadığı için, vatandaşlarımız yeni tip pasaport başvurularını, bir seyahat vesilesiyle gittiklerinde Türkiye’de ya da çevrimiçi çalışan yakın ülkelerdeki diğer temsilciliklerimize yapabileceklerdir.

E-pasaport başvurusu yapacak vatandaşlarımızın öncelikle randevu almaları gerekmektedir.

Vatandaşlarımız, e-pasaport başvuruları ile ilgili detaylı bilgi almak için 15 Mayıs 2010 tarihinden itibaren 7 gün 24 saat boyunca Çağrı Merkezi’ni (+90 216 444 30 20) arayabilirler. Ayrıca, www.epasaport.gov.tr adresinden ayrıntılı bilgilere ulaşabilir ve 23 Mayıs 2010 tarihinden itibaren ise internet üzerinden veya Çağrı Merkezi aracılığıyla randevu alabilirler.

Vatandaşlarımıza eski tipte yeni pasaport verme ve mevcut pasaportlarını uzatma işlemleri ise en geç 31 Aralık 2010 tarihine kadar yapılacaktır.

Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.