Türkiye Cumhuriyeti

Addis Ababa Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

T.c. Addis Ababa Büyükeçisi U. Kenan İpek'in Cumhuriyet Bayramı Mesajı , 29.10.2010

TÜRKİYE CUMHURİYETİ ADDİS ABABA  BÜYÜKELÇİSİ U. KENAN İPEK’İN           CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

 

                                                                                                                 

Etyopya’da yaşayan muhterem vatandaşlarım,

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 87. yıldönümünü büyük bir gurur, mutluluk ve coşkuyla  kutluyoruz. 

Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.

Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde, aziz milletimiz tarafından büyük fedakarlıklarla yürütülmüş bir bağımsızlık mücadelesinin ardından kurulan  Cumhuriyetimiz, bizlere ışık tutan, bir çok ulusa da örnek olmuş bir efsanedir. Hızla değişmekte olan dünyamızda her yönüyle daha da geliştirmemiz gereken bu eşsiz mirası yaratan, bizlere emanet eden, bugün de vatanlarını korumak için hiç düşünmeden canlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmetle, şükranla anıyorum.

Kurulduğundan bugüne kadar geçen 87 yıl boyunca temel ilkelerini barış, dostluk, kalkınma esasları çerçevesinde yaşatan ve geliştiren Cumhuriyetimiz, Atatürk’ün bizlere gösterdiği çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşma hedefi doğrultusunda hızla gelişmektedir. Ülkemizin bugün ulaşmış olduğu ekonomik kalkınmışlık seviyesi, zengin sosyal-kültürel kimliği, bölgesinde söz sahibi önemli bir güç oluşu, etrafındaki coğrafyada ve dünyanın çeşitli bölgelerinde barış, güvenlik ve istikrarın tesisi yolundaki yorulmaz çabaları, O’nu bugün uluslararası toplumun aranılan, saygı duyulan bir ülkesi yapmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin görünürlüğünün bu derece saygın bir düzeyde bulunması, devletimizin etkin çalışmaları kadar, siz yurt dışında yaşayan, çalışan, ülkesini en iyi şekilde temsil eden değerli vatandaşlarımızın da katkılarıyla mümkün  olmaktadır.

Etyopya’da yaşayan, belki halihazırda sayıca çok fazla olmayan ama girişimci ruhları, örnek çalışkanlıkları ve sergiledikleri birlik, beraberlik ve dayanışma ile ülkemizi en iyi şekilde temsil eden sizler, bunu en güzel şekilde sağlamaktasınız. Gerek Etyopya makamları ve halkı, gerek bu ülkede yaşayan diğer ülke vatandaşları tarafından takdirle izlenen ve gurur duyduğum bu yapı, hiç şüphesiz giderek daha da gelişecektir.

Geleneksel değerlerimizden kaynaklanan duygularla bir ailenin fertleri olarak el ele verdiğimizde aşılamayacak hiçbir engel, ulaşılamayacak hiçbir hedef kalmayacaktır. Her zaman birlikte, ülkemizi en güzel şekilde temsil ederek hep daha büyük hedeflere doğru ilerleyeceğimize olan güvenim tamdır.

Bu duygu ve düşüncelerle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramınızı en içten duygularla kutluyor, en iyi dileklerimi, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

 

U. Kenan İpek

T.C. Addis Ababa Büyükelçisi