Türkiye Cumhuriyeti

Addis Ababa Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Büyükelçiliğimizin Çevrimiçi Ortamda Konsolosluk Hizmeti Vermesi Hakkında , 29.04.2011

Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesi çevrimiçi hizmet vermeye başlamıştır. Böylece vatandaşlarımızın nüfus, pasaport, evlilik, doğum v.b. işlemleri daha kısa sürede gerçekleşebilecektir.

Etyopya’da ikamet eden ve konsolosluk şubemizde kaydı bulunmayan vatandaşlarımızın kayıt olmaları, daha önce kayıt olan vatandaşlarımızın ise bilgilerini (oturma izni, çalışma izni, adres v.b.) güncellemeleri, bu işlemlerin süratle yapılması bakımından önem taşımaktadır.

Eski tipte pasaportların uzatma ve yenileme işlemleri son bulmuş olup, vatandaşlarımızın e-pasaport başvurusunda bulunmaları bu yeni uygulama çerçevesinde mümkün hale gelmiştir. E-pasaportlar Türkiye’de tanzim edildikten sonra Büyükelçiliğimize gönderildiği için, mevcut pasaportların geçerlilik bitim tarihinden en geç 1 ay önce yeni pasaport için başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Başvurular şahsen ve randevu ile yapılmaktadır. Konsolosluk Şubemize telefon (00251 11 661 23 21) edilerek randevu alınması mümkündür.

Vatandaşlarımızın gerekli belgelerin yanı sıra, biyometrik özellikteki fotoğrafları ile parmak izi alınacağından başvurularını bizzat gelerek yapmaları gerekmektedir.


Biyometrik fotoğrafların özellikleri:

Arka fon beyaz olmalıdır.

Fotoğraf boyutları 50 mm X 60 mm olmalıdır. Fotoğraf kesilmemelidir.

Çene ile saç bitimi arasındaki mesafe 32 mm-36 mm arasında olmalıdır.

Fotoğrafın kalitesi yüksek, görüntüsü net ve renkleri doğal olmalıdır.

 

Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.